Вітаю Вас, Гість
Головна » 2012 » Січень » 18 » На Івана Купала
6:35 PM
На Івана Купала

Дівчата ще з дня назбирали блакитних, як небо, сокирок, па¬хучих волошок, польового маку, звіробою, нарвали під плотами м'яти, за селищем — полину, що мав охороняти їх від відьом і русалок, і, склавши все те до ладу, сплели собі розкішні купальські вінки. Ішли тепер веселі, уквітчані, несучи поперед себе вильце та вудола Купала. Вудол у жіночій сорочці, прикрашений стрічками, намистом, теж у вінку — великому й на диво барвистому. Бажання чи радість підганяли дівчат — спішили чомусь одна поперед одної й голосно співали давно вже не співаної пісні:

Купайло, Купайло!
Де ти зимувало?

Хлопці теж не гуляли — позносили до урядника старе ганчір'я, скла¬ли на воза і заздалегідь вивезли весь той мотлох на галявину біля Десни. Потім привезли соломи, наносили з лісу хмизу. В кілька ожередів склали біля майбутнього вогнища, щоб вистачило на всю ніч. А коли побачили дівчат, зібралися докупи, раду почали радити, як їм діяти надалі, вильце як одняти.

Але дівчата знають наміри парубоцтва — оточили Марену свою щільним кільцем, прикрашають барвистими стрічками, вінками. На ву¬дола Купала надівають намисто, персні, буси — геть усі наряди невибаг¬ливої сіверянської дівчини. Потім беруться за руки, ходять довкола ви¬льця, наспівуючи:

Кругом Мареноньки ходили дівоньки,
Стороною дощик іде.

Серед дівчат і княжна Чорна. Ще вчора покинула вона отчі хороми — не витримала нудоти, що напосілась на неї після розмови з батьком, і виїхала нишком на лівий берег Десни, до Милани.

Любо і весело було тут княжні, а надто сьогодні, перед святом Купала. Удосвіта збирали цілющі трави, потім — квіти для вінків. Скільки таємничих хвилин пережили з Миланою, вишукуючи поміж кропивою траву чорнобиль, під коренем якої росте вугілля, що принесе їм вдачу. Як весело бігали з дівчатами по луках і, спустившись згодом до річки, купались у бистрій і студеній Десні.


Весь день пробігали, готуючись до свята. І ось воно починається. Дівчат у два кола не вбереш. Як мак, цвітуть, походжаючи довкола вильця. Та й хлопців не"менше, з обох сіл зійшлися на галявину — із Зарічного і Згурів.

Парубки покинули дівчат, пішли робити своє діло — добувати живий вогонь, щоб було чим розпалити вогнище.

Біля сухої, складеної неподалік від хмизу трави, заздалегідь приготовано товсту, з наверченими дірками колоду. В одній з дірок — веретеноподібне фуркало з довгими, припасованими угорі ременями. Два дебелих парубки сідають лицем до лиця й, упираючись ногами в колоду, з побожністю беруть у руки ремені. Третій тисне згори на фуркало, сипле на колоду суху, дрібно перетерту пилюку.

Парубоцтво тиснеться біля колоди, з затамованим подихом чекаючи появи живого вогню. А сутінки все згущаються і згущаються. Ліс, що височів досі навколо галявини, підступив ще ближче і став навшпиньки, немовби заглянути хотів через міцні парубочі плечі, довідатись, що люди роблять там, збившись докупи.

Похмуро, таємниче-тривожно робилося навкруги. Аж ось задимилась колода, блиснули іскри, й одразу ж спалахнув вогонь. Живий священний вогонь! Парубки проясніли, тривожні й насторожені, слідкували за тим тремтливим, ледве животіючим вогником.

Бо він — особливий. Завдяки живому вогню щораз вертається до них з пітьми нІвана Купалаочі сонце, світить і гріє, ростить урожай, дарує їм свою всепереможну силу — силу життя. Вогонь — надія їхня, сторожа від злих духів, від мору і безпліддя. А надто сьогодні, в купальську ніч. Сьогодні він не тільки всепереможна, а й всеочищаюча сила.

Ожили й люди на галявині. Крики, галас розлітаються разом із іскрами і, розбившись об високі стіни лісу, дзвенять під темним склепінням неба. Дівчата знову беруться за руки, ходять довкола вильця і співають пісні. Але хлопцям не подобаються такі ігрища. Мов буря, налітають звідусіль, розбивають коло: Тепер не вильце вже цікавить парубоцтво — кожен шукає свою, заздалегідь обрану дівчину, норовить схопити її за руку й повести на очищающий від злих духів і заодно благословляючий на шлюбні узи вогонь.

Категорія: Українська мова та література | Переглядів: 2870 | Додав: mxxdxx | Теги: на Івана Купала, українські свята | Рейтинг: 5.0/3
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: